T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Selendi Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Manisa İl Sağlık Müdürlüğü Selendi Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Sigarayı Bırakın

Güncelleme Tarihi: 03/07/2018

31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ
31 MAYIS DÜNYA TÜTÜNSÜZ GÜNÜ

Küresel tütün salgınından her yıl 7 milyondan fazla insan ölmektedir. Bunlardan 900 000'e yakını ise sigara dumanına pasif maruziyetten hayatını kaybetmiştir. Dünya genelinde 1 milyardan fazla sigara içicisinin yaklaşık % 80'i düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamakta olup, tütünle ilişkili hastalık ve ölümün en ağır olduğu ülkelerdir.

Dünya Sağlık Örgütünün bu yıl 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü için belirlediği tema “Tütünün kalp ve damar sağlığı üzerine etkisi” olarak açıklanmıştır. 
Kardiyovasküler hastalıklar ve inme dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tütün kullanımı; koroner kalp hastalığı, inme ve periferik vasküler hastalık gelişimi için önemli bir risk faktörüdür.  Tütün kullanımı ve tütün dumanına pasif maruziyet tüm kalp hastalığı ölümlerinin yaklaşık% 12'sine katkıda bulunur. Tütün kullanımı, yüksek tansiyondan sonra kardiyovasküler hastalıkların ikinci önde gelen nedenidir. 

Tütünle mücadelede birinci amacımız sigaranın zararları ve insan vücuduna etkileri konusunda halkı bilgilendirmek, okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamak, ikinci amacımız toplumu pasif sigara dumanı maruziyetinden korumak, üçüncü amacımız ise sigarayı bırakmak isteyen nikotin bağımlılarına sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktır. 

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı Sigara Bıraktırma Hattı Alo 171 numaralı telefonu aradıkları takdirde, en yakın Sigarayı Bırakma Polikliniği’ne yönlendirileceklerdir.
İnsan sağlığının en önemli düşmanı sigara ile mücadele etmek ve Dumansız Hava Sahası oluşturmak hepimizin görevidir.  Sağlıklı nesillerin geleceği için tüm halkımızın 'Dumansız Bir Hava Sahasında' yaşamasını temenni ediyoruz.

#RamazanFırsatSigarayıBırak

Sevgili_Gelecegim Videosunu indirmek icin TIKLAYINIZ.
Oruc_ve_Sigara Videosunu indirmek çin TIKLAYINIZ.